VÝSLEDKY 2012
Hlasovalo celkem 67 odborníků – členů Akademie brněnského sportu
Do Sportovní síně slávy města Brna byli uvedeni tito slavní brněnští sportovci:
Hokejový brankář Jiří Kolouch (80 let)
Cyklista Vlastimil Moravec, in memoriam (1949 – 1986)
Atlet - překážkář Lubomír Nádeníček (65 let)
Nejlepší sportovci města Brna
Bodovalo celkem 52 sportovců – nejvíce v historii ankety
1. Jana Pechanová (Kometa Brno)
3. místo - Mistrovství Evropy - 10 km
3. místo - Mistrovství Evropy - 5 km
9. místo - OH Londýn
462 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 62x
Celkem 1. místo: 17x
2. Jiří Trvaj (Kometa Brno)
brankářská opora stříbrného týmu hokejové extraligy
získal trofej pro nejlepšího gólmana soutěže
358 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 50x
Celkem 1. místo: 11x
3. Michal Březina (Stadion Brno)
4. místo na Mistrovství Evropy v Scheffieldu
6. místo na Mistrovství světa v Nice
357 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 53x
Celkem 1. místo: 5x
4. Ondřej Cink (Merida Biking Team)
mistr světa do 23 let - cross country (horská kola)
14. místo - OH Londýn - cross country (horská kola)
272 body
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 39x
Celkem 1. místo: 13x
5. Jiří Lipták (Kometa Brno)
2. místo Mistrovství Evropy – trap
18. místo - OH Londýn - trap
207 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 44x
Celkem 1. místo: 0
6. Vendula Frintová (EKOL TEAM)
5. místo na Mistrovství Evropy v olympijském triatlonu
15. místo - OH Londýn
200 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 41x
Celkem 1. místo: 1x
7. Karel Abraham (AMK Brno)
šest umístění v prvních 10. MotoGP
8. Indianopolis, 9. ČR + Aragon, 10. USA + Malajsie, 6. Valencia
14. místo v celkovém pořadí MotoGP
183 body
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 32x
Celkem 1. místo: 3x
8. Hana Horáková (IMOS Brno)
opora týmu IMOS Brno
členka národního družstva, které na ME v Polsku skončilo čtvrté na na OH v Londýncě skončilo ve čtvrtfinále
182 body
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 33x
Celkem 1. místo: 4x
9. Hana Klapalová a Lenka Háječková (Sokol Brno I)
4. místo na Mistrovství Evropy v plážovém volejbale (Hague)
149 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 30x
Celkem 1. místo: 1x
10. Adam Ondra (Tesla Brno)
3. místo na MS v lezení na obtížnost
117 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 26x
Celkem 1. místo: 1x
11. Radim Bičánek (Kometa Brno)
zkušený 37letý obránce
jedna z vůdčích osobností týmu v cestě za stříbrnými medailemi v hokejové extralize
115 bodů
12. Petr Koukal (Sokol Veselý Jehnice)
účastník OH v Londýně, 3. místo ve skupině
97 bodů
13. Marek Pospíšek (Tesla Brno)
2.místo na MS v orientačním závodě na horských kolech ve sprintu
7. místo na MS v orientačním závodě na horských kolech na trati middle
6. místo v celkovém hodnocení SP v MTBO 2012
3. místo v závodě SP v MTBO v orientačním závodě na horských kolech ve sprintu
78 bodů
14. Pavel Kelemen (Dukla Brno)
10. místo na OH v Londýně (sprint)
69 bodů
15. Alena Hanušová (IMOS Brno)
opora týmu IMOS Brno
členka národního družstva, které na ME v Polsku skončilo čtvrté na na OH v Londýncě skončilo ve čtvrtfinále
57 bodů
16. Jakub Tomeček (Kometa Brno)
5. místo Mistrovství Evropy – skeet
19. místo - OH Londýn – skeet
53 bodů
17. Martin Krňávek (EKOL TEAM)
5. místo na Mistrovství světa v dlouhém triatlonu
51 bod
18. Petr Švancara (Zbrojovka Brno)
42 body
19. Soňa Bernardová, Alžběta Dufková (Tesla Brno)
14. místo na OH Londýn
40 bodů
20. Alexander Choupenitch/Šupenič (TJ Sokol Brno I)
7.místo Mistrovství Evropy 2012 Lignano
2. místo Mistrovství Evropy juniorů 2012 Poreč
Vítěz Světového poháru juniorů v sezoně 21011/2012, disciplína fleret
39 bodů
Nejlepší sportovní kolektivy města Brna
Bodovalo celkem 15 sportovních kolektivů
1. HC Kometa Brno
– 2. místo v hokejové extralize
291 bod
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 63x
Celkem 1. místo: 53x !!!!!
2. Kometa Brno
Muži Komety Brno – 1. místo Mistrovství ČR družstev v plavání (20. mistrovský titul v řadě)
Nejúspěšnější plavecký klub v ČR. Dva plavci na OH , 4 plavci na ME v plavání, 7 plavců na ME v dálkovém plavání, 3 plavci na MEJ v plavání.
136 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 47x
Celkem 1. místo: 3x
3. Ekol team
bezkonkurenční český tým, základ české reprezentace
dvě závodnice na OH v Londýně v první dvacítce (Frintová a Vodičková)
104 body
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 42x
Celkem 1. místo: 3x
4. Kometa Brno
špičkový světový střelecký klub
2. místo na ME družstev ve skeetu (Lipták, Gach)
3. místo na ME družstev na baterii (Tomeček, Nýdrle)
3. místo na Akademickém MS na baterii (Tomeček, Nýdrle, Herberger)
95 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 37x
Celkem 1. místo: 2x
5. Draci Brno
– mistři ČR 2012 v baseballu, 17. titul mistra
91 bod
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 32x
Celkem 1. místo: 2x
6. AK Olymp Brno
– špičkový ženský atletický klub
2. místo žen v extralize
1. místo na Evropském šampionátu družstev
12 titulů MČR družstev juniorek v řadě za sebou
65 bodů
7. Sokol Veselý Jehnice
potřetí v řadě mistři ČR družstev v badmintonu
3. místo na Mistrovství Evropy klubů
53 body
8. IMOS Brno
– druhé místo v basketbalové lize
52 body
9. KP Brno
- obrovské překvapení, na podzim vedou extraligu házené
41 bod
10. Dukla Brno
– špičkový cyklistický klub s řadou reprezentantů
Pavel Kelemen, Adam Ptáček, Tomáš Bábek – 5. na ME v olympijském sprintu
32 body
Sportovní objev roku města Brna – nejlepší sportovci města Brna do 20 let (ročník 1992 a mladší)
Bodovalo celkem 21 sportovců – nejvíce v historii ankety
1. Jakub Vývoda (19 let) - Dukla Brno
3. místo na Mistrovství světa juniorů na 1km s pevným startem
2 x 3. místo na Mistrovství Evropy juniorů ve sprintu a na 1 km s pevným startem
69 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 30x
Celkem 1. místo: 14x
2. Alexander Choupenitch/Šupenič (18 let) - TJ Sokol Brno I
7.místo Mistrovství Evropy 2012 Lignano
2. místo Mistrovství Evropy juniorů 2012 Poreč
Vítěz Světového poháru juniorů v sezoně 21011/2012, disciplína fleret
49 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 22x
Celkem 1. místo: 9x
3. Lukáš Kočař (20 let) EKOL TEAM
3. místo na Akademickém Mistrovství světa v triatlonu
48 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 26x
Celkem 1. místo: 5x
4. Milan Lutonský (19 let) - Zbrojovka Brno
7 startů za reprezentační U19, opora prvoligového týmu
35 bodů
5. Klára Křivánková (16 let) basketbalistka BK IMOS
opora mistryň ČR 2012 v kat. U17 na U19, nyní členka ligového týmu žen
28 bodů
6. Martin Heindl (20 let) - JAC Brno
skok vysoký, osobní rekord 221cm
2.místo na halovém MČR mužů
3.místo na MČR mužů na dráze
26 bodů
7. Tomáš Mičánek (20 let) - AMK Brno
Vítěz Porsche Supersport Cup, třída 7A, 3 závody vyhrál + 12 umístění na stupních vítězů
25 bodů
8. Markéta Audyová (20 let) - Jachtklub Brno
mistryně Evropy lodní třídy Devoti-One
4. místo na SP Medemblik
18 bodů
9. Adam Mendrek (16 let), Sokol Veselý Jehnice
Na juniorském mistrovství světa v Japonsku se dostal mezi šestnáct nejlepších hráčů
17 bodů
10. Jakub Ševčík (18 let) – Kometa Brno
7. místo – Mistrovství Evropy juniorů v plavání (50 metrů prsa)
9. místo – Mistrovství Evropy juniorů v plavání (100 metrů prsa)
16 bodů
Nejlepší sportovní akce města Brna
Bodovalo celkem 16 sportovních akcí
1. Hokejová extraliga – všechny zápasy Komety před vyprodaným hledištěm
117 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 51x
Celkem 1. místo: 27x
2. MS silničních motocyklů bwin Grand prix České republiky
105 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 46x
Celkem 1. místo: 23x
3. European kids athletics games
7. ročník největšího evropského žákovského mítinku v atletice za účasti jednoho tisíce účastníků ze čtrnácti států Evropy.
32 body
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 18x
Celkem 1. místo: 5x
4. Vokolo Priglu 2012
- běh kolem Brněnské přehrady (přes 1700 startujících)
26 bodů
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 18x
Celkem 1. místo: 2x
5. GRAND PRIX BRNO 2012 v moderní gymnastice
- špičkový mezinárodní závod za účasti olympijských medailistek
23 body
Celkem na hlasovacích lístcích (z 67): 17x
Celkem 1. místo: 4x
6. Velká cena Brna v plavání
– 44. ročník, tradiční špičkový mezinárodní závod v plavání
20 bodů
7. Brněnská laťka
17. ročník špičkového halového závodu ve skoku do výšky za účasti nejlepších
výškařů a výškařek světa v nákupním centru Olympia.
17 bodů
8. Hokejové utkání studentů Techniky a Univerzity, na které přišlo v hale Rondo téměř 7 tisíc diváků.
15 bodů
9. Ekol Superprestige
– 20. ročník mezinárodního závodu v triatlonu, letos jako Evropský pohár juniorů
14 bodů
10. Kajot European Hockey Games
6 bodů
Cena fair play města Brna
Libuše Loukotová
bývalá veslařka Sp. ZJŠ (1956-66) a poté velmi úspěšná trenérka mládeže v Lodních sportech Brno
Novinářská cena Lva Vašíčka
Blanka Mlejnková - nejlepší rozhodčí moderní gymnastiky na OH v Londýně. Za rozvoj moderní gymnastiky v Brně.
Nejlepší handicapovaní sportovci města Brna
Ivo Koblasa
zdravotní kategorie C2
student střední školy F.D.Roosevelta pro tělesně postižené v Brně
Ivo Koblasa se letos účastnil několika závodů světového či evropského poháru v cyklistice. Vyvrcholením jeho sezony byla účast na Letních Paralympijských hrách v Londýně.
LPH Londýn – 4.místo na dráze – team sprint společně s Jiřím Bouškou a Jiřím Ježkem
8. místo na dráze – stíhací závod
13. místo na dráze – 1 km s pevným startem
7. místo -časovka
Světový pohár na silnici - Španělsko, Segovia – 4.místo
Světový pohár na silnici -Itálie, Řím – 3.místo
Evropský pohár na silnici – Praha -1.místo
V rámci České Federace Spastic Handicap se účastnil pořádaných závodů v Podomí a v Plzni. Zde se umístil na 1. místě ve své kategorii.
Michaela Philippi (SK KONTAKT BRNO)
V roce 2012 se Michaela zúčastnila Her Evropského paralympijského výboru pro mládež(EPCYG) v
Brně, které byli vyvrcholením pro mnoho mladých sportovců ze 14 zemí evropského kontinentu.
Míchaela Philippi na Hrách potvrdila svoji skvělou formu a všechny své starty přetavila v medailový
zisk.
1.místo 100m Prsa 01:47,66
2.místo 50m Prsa 00:48,70
2.místo 100m Volný způsob 01:19,56
2.místo 50m Volný způsob 00:36,13
Na základě dosažených výkonů a narůstající formy byla zařazena do výběrového programu
paralympijské naděje s výhledem na nominaci na letní paralympijské hry 2016 v Rio de Janeiru,
Karel Zmrzlý (SK Moravia Brno)
vítěz Českého poháru vozíčkářů 2012 (celkem 7 turnajů po celé ČR, počítá se 5 nejlepších výsledků)