Výsledky 2013
Do Sportovní síně slávy města Brna budou uvedeni tito slavní brněnští sportovci:
Gymnasta Jan Gajdoš, in memoriam (1903 - 1945)
Přebírá Mg. Gajdošová, vnučka
Cyklista Michal Klasa (60 let)
Basketbalista Jiří „Áda“ Pospíšil (63 let)
Hlasovalo celkem 54 odborníků – bývalých vynikajících sportovců, sportovních osobnosti a novinářů z Akademie brněnského sportu.
1. Nejlepší sportovci
Bodovalo celkem 37 sportovců.
1. Michal Březina (Stadion Brno)
3. místo na Mistrovství Evropy v Záhřebu
10. místo na Mistrovství světa v Londýně
Počet bodů celkem: 353
Na hlasovacích lístcích: 47x
Celkem prvních míst: 16
2. Vendula Frintová (EKOL TEAM)
3. místo - Mistrovství Evropy v olympijském triatlonu (Turecko)
2. místo - Světový pohár v triatlonu (Jižní Korea)
Počet bodů celkem: 269
Na hlasovacích lístcích: 43x
Celkem prvních míst: 6
3. Pavel Kelemen (Dukla Brno)
dvě zlata (sprint + keirin) a stříbro na ME do 23 let
Počet bodů celkem: 267
Na hlasovacích lístcích: 43x
Celkem prvních míst: 8
4. Tomáš Nýdrle (Kometa Brno)
6. místo - Mistrovství světa – skeet
2. místo - Mistrovství světa – skeet, družstvo ČR (Nýdrle, Tomeček)
1. místo - Světová univerziáda - skeet
3. místo - Světová univerziáda – skeet, družstvo ČR (Nýdrle, Tomeček)
Počet bodů celkem: 237
Na hlasovacích lístcích: 39x
Celkem prvních míst: 4
5. Filip Ospalý (EKOL TEAM)
3. místo - Ironman Florida (3,8km plavání +180 kmcyklistika + maraton – běh42,195 km)
Čas 7:58:44 český rekord, první Čech po 8 hodin,
18. nejlepší triatlonista světové historie na této trati
Počet bodů celkem: 224
Na hlasovacích lístcích: 37x
Celkem prvních míst: 6
6. Adam Ondra (Tesla Brno)
1. místo - závod Světového poháru ve Valence ve sportovním lezení na obtížnost
- již počtvrté obrdržel nejprestižnější světovou cenu udělovanou za převratné výkony ve skalním sportovním lezení "Salewa Rock Award"
Počet bodů celkem: 204
Na hlasovacích lístcích: 36x
Celkem prvních míst: 4
7. Silvie Rybářová (Kometa Brno)
2. místo - Světový pohár Santa Fe – Coronda –57 km
2. místo - Světový pohár Kanada -34 km
14. místo - Mistrovství světa -25 km
Počet bodů celkem: 179
Na hlasovacích lístcích: 34x
Celkem prvních míst: 1
8. Jana Šikulová (TJ Sokol Brno I)
1. místo - celkové pořadí ve cvičení na bradlech v seriálu Světových pohárů 2013
10. místo - na bradlech a 20. místo ve finále víceboje Mistrovství Evropy 2013
Počet bodů celkem: 161
Na hlasovacích lístcích: 33x
Celkem prvních míst: 0
9. Robin Wagner (Dukla Brno)
mistr Evropy do 23 let na 1 kms pevným startem
Počet bodů celkem: 101
Na hlasovacích lístcích: 24x
Celkem prvních míst: 0
10. Karel Hanika (17 let)
motocyklový závodník, letošní vítěz Red Bull Rookies Cupu
Počet bodů celkem: 100
Na hlasovacích lístcích: 17x
Celkem prvních míst: 3
11. Alena Hanušová (IMOS Brno)
opora týmu IMOS Brno, členka národního družstva, které se na ME probojovalo do čtvrtfinále
12. Marek Čiliak (Kometa Brno)
hokejový brankář Komety, který vévodí letošním statistikám extraligy
13. Alexander Choupenitch (TJ Sokol Brno I)
3. místo - Mistrovství světa juniorů v šermu
14. Pavel Zavadil (Zbrojovka Brno)
V roce 2012 se po více než sedmi letech ve Švédsku a Izraeli vrátil do české nejvyšší soutěže a stal se oporou a výraznou tváří Zbrojovky.
15. Viktor Teplý (Jachtklub Brno)
24. místo - Mistrovství Evropy (lodní třída Laser)
2. místo - MS (lodní třída D1Z)
16. Martin Stašek (VSK UNIVERZITA Brno)
12. místo - MS v Moskvě ve vrhu koulí, O.R. 20,98m
4. místo - Letní světová univerziáda v Kazani
17. Kristýna Pálešová (TJ Sokol Brno I)
2. místo - celkové pořadí ve cvičení na bradlech
v seriálu světových pohárů 2013
18. místo - na bradlech - ME 2013
18. Martin Schneider (Draci Brno)
opora mistrovských Draků i národního týmu ČR
19. Monika Míčková (SK TART MS Brno)
17.místo - ME ve Vídni, víceboji
8.místo - MS klubů v Tokiu
Mistryně ČR ve víceboji i jednotlivých náčiních 2013
20. Soňa Bernardová, Alžběta Dufková (Tesla Brno)
11. místo na Mistrovství světa dvojic
2. Nejlepší sportovní kolektivy
Bodovalo celkem 16 sportovních kolektivů.
Zajímavost:
- nejtěsnější výsledek v historii ankety, prvních 5 kolektivů v rozpětí 10 bodů !!!
- nejvíce prvních míst – 11 – Draci Brno
- nejčastěji na hlasovacích lístcích – 34x – EKOL TEAM a plavci Komety
1. Kometa Brno
špičkový světový střelecký klub
2. místo - Mistrovství světa družstev ve skeetu (Nýdrle, Tomeček)
6. místo - Mistrovství Evropy - trap, družstvo ČR (Lipták, Gach)
2. místo - Světová univerziáda - trap, družstvo ČR
(všichni Kometa Brno - Přívara, Sedláček, Dvořák)
Počet bodů celkem: 109
Na hlasovacích lístcích: 33x
Celkem prvních míst: 10
2. Draci Brno - mistři ČR 2013 v baseballu, 18. titul mistra
Počet bodů celkem: 106
Na hlasovacích lístcích: 31x
Celkem prvních míst: 11
3. Ekol team
bezkonkurenční český tým, základ české reprezentace
Elitní světoví závodníci – Vendula Frintová, Filip Ospalý,Radka Vodičková
Počet bodů celkem: 105
Na hlasovacích lístcích: 34x
Celkem prvních míst: 6
4. Kometa Brno - plavci
Nejúspěšnější plavecký klub v ČR.
Muži Komety Brno - 1. místo - Mistrovství ČR družstev v plavání (20. mistrovský titul v řadě)
1. místo - Český pohár 2013 v dálkovém plavání (4. mistrovský titul v řadě)
Počet bodů celkem: 100
Na hlasovacích lístcích: 34x
Celkem prvních míst: 5
5. Kometa Brno - hokejový extraligový tým
Počet bodů celkem: 99
Na hlasovacích lístcích: 27x
Celkem prvních míst: 9
6. AK Olymp Brno
špičkový ženský atletický klub
13 titulů v řadě za sebou na MČR družstev juniorek
1. místo na mistrovství Evropy juniorských družstev skupiny A
2.místo žen v extralize
7. IMOS Brno - druhé místo v basketbalové lize žen a vyhraný Český pohár
8. Dukla Brno - špičkový cyklistický klub s řadou reprezentantů
Pavel Kelemen, Robin Wágner atd.
9. Sokol Veselý Jehnice
počtvrté v řadě mistři ČR družstev v badmintonu
10. SK TART MS Brno – moderní gymnastika
8.místo na MS klubů v Tokyu ve složení: seniorky Monika Míčková, Anna Šebková, juniorka LE ThiaMai Huong
3. Sportovní objev roku města Brna - nejlepší sportovci města Brna do 20 let
Bodovalo celkem 14 talentovaných sportovců.
Zajímavost:
- nejnižší věkový průměr – mezi prvními pěti sportovci jsou 3 patnáctiletí!
- nejvíce prvních míst – 13 – Karel Hanika
- nejčastěji na hlasovacích lístcích – 29x – Jitka Pešková
1. Karel Hanika (17 let)
motocyklový závodník, letošní vítěz Red Bull Rookies Cupu
Počet bodů celkem: 61
Na hlasovacích lístcích: 26x
Celkem prvních míst: 15
2. Martina Satková (15 let) – KK Spoj Brno
- 3x juniorská mistryně světa ve sjezdu a sprintu na divoké vodě na kajaku a kanoi v rakouském Loferua 1x bronzová na tomtéž mistrovství v dlouhém sjezdu na kajaku
- čtvrtá ve slalomu na juniorském mistrovství světa ve vodní slalomu na kanoi v Liptovském Mikuláši
Počet bodů celkem: 59
Na hlasovacích lístcích: 26x
Celkem prvních míst: 13
3. Jitka Pešková (18 let) – Kometa Brno
1. místo – Mistrovství světa juniorů - skeet
5. místo – Mistrovství Evropy juniorů – skeet
Počet bodů celkem: 52
Na hlasovacích lístcích: 29x
Celkem prvních míst: 5
4. Michaela Hrubá (15let) - JAC Brno
skok vysoký O.R.183cm, překonala rekord ČR žákyň, 1.místo ve světových tabulkách žákovské kategorie,
2.místo na evropské olympiádě mládeže /EYOF/ v holandském Utrechtu
5. Daniel Hložek (15 let) - Zbrojovka Brno
Jeden z největších talentů brněnského fotbalu. Věkem patří do kategorie U16, ale hraje už za dorost U17, je členem českém reprezentace U16, za niž dal na podzim na turnaji v Lucembursku v jednom zápase tři góly.
6. Beáta Adamcová (20 let) - Valosun KP Brno
- členka reprezentačních výběrů mládeže byla Českou basketbalovou federací vyhlášena nejlepší mladou hráčkou ženské ligy 2012-13
- v podzimní části ročníku 2013 -14 přispěla k senzačnímu umístění Valosunu KP po 13 odehraných kolech - 2. místo
7. Aneta Lokajová (19 let) – Univerzita Brno
Přeplavala kanál La Manche v čase 10:27, čímž je časem třetí mezi českými ženami.
8. Jan Borkovec (20 let) – Kometa Brno
4. místo – Mistrovství světa juniorů – trap
1. místo – MS juniorů družsteva – trap (Borkovec, Štěpán)
2. místo – ME juniorů družstva – trap (Borkovec, Štěpán)
9. Štěpán Havlíček (Lodní sporty Brno)
3. místo Mistrovství Evropy juniorů (disciplína skif)
6. místo Mistrovství světa juniorů
10. Ondřej Teplý (18 let) - Jachtklub Brno
8. místo – Mistrovství Evropy juniorů (lodní třída Finn)
13. místo – Mistrovství světa juniorů (lodní třída Finn)
4.Nejlepší sportovní akce
Bodovalo celkem 15 sportovích akcí.
Zajímavost:
- nejvíce prvních míst – 22 – Mistrovství světa silničních motocyklů
- nejčastěji na hlasovacích lístcích – 34x – Mistrovství světa silničních motocyklů
1. Mistrovství světa silničních motocyklů – Grand prix České republiky
Počet bodů celkem: 82
Na hlasovacích lístcích: 34x
Celkem prvních míst: 22
2. Hokejová extraliga – všechny zápasy Komety před vyprodaným hledištěm
Počet bodů celkem: 54
Na hlasovacích lístcích: 24x
Celkem prvních míst: 9
3. European kids athletics games
8. ročník největšího evropského žákovského mítinku v atletice za účasti rekordního počtu jednoho tisíce sto účastníků ze
čtrnácti států Evropy.
Počet bodů celkem: 21
Na hlasovacích lístcích: 10x
Celkem prvních míst: 5
4. Mistrovství světa juniorek ve volejbale
Počet bodů celkem: 20
Na hlasovacích lístcích: 12x
Celkem prvních míst: 3
5. Vokolo Priglu 2013 - běh kolem Brněnské přehrady (přes 1700 startujících)
Počet bodů celkem: 19
Na hlasovacích lístcích: 12x
Celkem prvních míst: 2
6. Ekol Superprestige
21. ročník významného mezinárodního závodu v triatlonu, letos jako Evropský pohár juniorů
7. Brněnská laťka
18. ročník špičkového halového závodu ve skoku do výšky za účasti nejlepších výškařů a výškařek světa, kde padla hranice světové extratřídy 230cm
8. Velká cena Brna v plavání
45. ročník, tradiční špičkový mezinárodní závod a jeden z nejlepších plaveckých závodů konaných v ČR, závod Českého poháru 2013
9. Mistrovství Evropy juniorských družstev v atletice
Brno hostilo nejlepší juniorská družstva Evropy skupiny A. V domácím prostředí se podařilo vybojovat juniorkám AK Olymp Brno titul mistryň Evropy.
10. GRAND PRIX BRNO/TART CUP 2013
8.ročník , jeden z 5 závodů GP patřící do nejprestižnejší soutěže moderních gymnastek, za účasti medailistek MS.
5.Nejlepší veteránští sportovci města Brna nad 50 let
Rudolf Šmerda (70 let) - Plavecký veteránský klub Brno
Pětinásobný mistr Evropy v plavání 2013 (50 m, 100m, 200m volný způsob,100 ma 200m motýlek).
Na 100m motýlek vytvořil evropský rekord – 1:17,41.
6.Cena fair play města Brna
Stanislav Vyzina (Sokol Brno I).
Dlouholetý a úspěšný trenér sportovních gymnastek. Za všechny jmenujme Věru Černou a Janu Komrsovou. Řadu let působil také jako trenér národního družstva gymnastek.
7.Novinářská cena Lva Vašíčka
Miroslav Čada (79 let – zemřel 8.11. 2013)
Bývalý motocyklový závodník, ředitel 22 Velkých cen (mistrovství světa motocyklů) a hlavně zakladatel Masarykova okruhu.
8. Nejlepší handicapovaní sportovci města Brna
Ivo Koblasa (SK Kociánka Brno)
Cyklista, zdravotní kategorie C2
mistr ČR
1. místo EP Vratná, Slovensko 2013
1. místo EP Elzach Německo 2013
2. místo EP Praha 2013
1.místo v silničním závodě, Merano World cup 2013
3.místo v silničním závodě, Segovia World cup 2013
4.místo Mistrovství světa v silničním závodě, Bal Comeau Kanada
6.místo Mistrovství světa v časovce, Bal Comeau Kanada
Dominika Míčková (SK Kontakt Brno – plavání)
klasifikační třída SB3 junioři
Mezinárodní hry handicapované mládeže Brno
50m prsa 1.místo
100m prsa 1.místo
Mezinárodní mistrovství Německa v plavání tělesně postižených IDM Germany OPEN 2013
50m prsa 2.místo
100m prsa 1.místo
Kamil Vašíček (SK Kociánka Brno)
zdravotní kategorie BC3
vyhrál všechna kola OZP cupu (1.liga) v boccie
celkově vyhrál OZP Cup 2013 v boccie
5. místo - ME v Portugalsku v boccie